Jak leczyć uzależnienie od leków?

Trudno wyobrazić sobie życie bez leków. Wiele osób regularnie zażywa środki nasenne, przeciwbólowe, uspokajające, hormonalne czy przeczyszczające. Niestety, tego typu leki mają działanie uzależniające. Warto więc wiedzieć, jakie są objawy lekomanii i jak ją skutecznie leczyć.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że leki mogą uzależniać tak samo, jak narkotyki czy alkohol. Chorzy często nie zauważają momentu, gdy zażywanie leków staje się przymusem. Problem nieustannie się jednak pogłębia, dlatego lekomani są w stanie kłamać, symulować choroby, a nawet zdobywać leki z niepewnych, nielegalnych źródeł. Sygnałem alarmowym z pewnością jest pojawienie się głodu lekowego. Do jego najpoważniejszych objawów należą drgawki, omamy i halucynacje. Niepokojące jest również poczucie irytacji i pobudzenia, spowodowane brakiem dostępu do leków. Z czasem chory zaczyna zażywać coraz większe dawki, nawet jeśli jest to niezgodne z zaleceniami lekarza. Uzależnienie nieustannie postępuje, dlatego lekomani zaczynają obawiać się życia bez leków. Przerastają ich codzienne problemy i trudne emocje, a środki farmaceutyczne stają się najlepszą drogą ucieczki.

Zażywane bez umiaru leki mają negatywny wpływ na ciało i psychikę człowieka. Lekoman zmaga się więc z zaburzeniami pamięci i koncentracji, bólami głowy, otępieniem, a nawet depresją. Jedną z najpoważniejszych konsekwencji uzależnienia jest zatrucie, spowodowane przyjęciem zbyt dużej dawki leków. Aby do tego nie doszło, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Warto pamiętać, że nałóg wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie, ale na wszystkie dziedziny życia chorego. Bardzo często dochodzi do konfliktów w rodzinie czy problemów w pracy. Lekomani zazwyczaj wypierają istnienie problemu. Bardzo ważna jest więc czujność bliskich, którzy nie powinni bagatelizować niepokojącego zachowania osoby uzależnionej.

Ranking ośrodków terapii uzależnień

Jeżeli u nas lub kogoś z naszych bliskich, pojawiają się objawy uzależnienia, nie warto czekać. Nałóg nieustannie się pogłębia, dlatego odkładanie terapii na później może prowadzić do poważnych konsekwencji. Pomocą dla osób uzależnionych i ich rodzin jest ranking Pewna Terapia. Znajdziemy tam informacje na temat godnych zaufania ośrodków leczenia uzależnień. Placówki udzielają pomocy alkoholikom, narkomanom, lekomanom czy hazardzistom. Niezależne od typu uzależnienia, możemy więc znaleźć miejsce, gdzie otrzymamy profesjonalną pomoc.

W rankingu znajdują się nie tylko informacje na temat personelu czy warunków w ośrodku, ale też opinie jego pacjentów. Jest to bardzo cenne źródło obiektywnych ocen danej placówki. Zapoznanie się z opinią osoby, która zmaga się z podobnym problemem, znacznie ułatwia wybór ośrodka. Wyjście z lekomanii jest możliwe, ale konieczna okazuje się pomoc doświadczonych terapeutów.

Łatwo jest przegapić pierwsze symptomy uzależnienia od leków. Warto jednak traktować poważnie wszystkie objawy, sugerujące że zażywanie środków farmakologicznych wymyka się spod kontroli. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym łatwiej wyjść z nałogu.